Rinnapiima säilitamine toatemperatuuril
Värske rinnapiim sisaldab elus rakke ning sellel on antibakteriaalne toime ja see aitab piimal säilida. Toatemperatuuril rinnapiima säilitamine sõltub:
1) Ruumi temperatuurist – uuringute järgi säilib rinnapiim temperatuuril 10 – 29 kraadi Celsiust umbes 4 tundi
2) Kui puhtalt sa rinnapiima hoiustad – kui tingimused on väga puhtad, siis võib rinnapiima säilitamine olla turvaline 6-8 tundi.
Ühes uuringus prooviti võimalikult igapäevaelu tingimustes piima säilitada 15 kraadi juures ning leiti, et säilitamine oli turvaline kuni 24 tundi (Hamosh, Ellis, Pollock, Henderson & Hamosh, 1996).
Ühes Belgia uuringus leiti, et rinnapiim, mida kasutatakse 8 päeva jooksul, võiks olla säilitatud pigem külmikus, kui sügavkülmas, kuna rinnapiima antimikroobsed omadused säilivad külmikus paremini, kui sügavkülmas (Pardou, Serruys, Mascart- Lemone, Dramaix & Vis, 1994).
Kuna rinnapiima kvaliteedi juures pole oluline ainult bakterite kogus, vaid ka näiteks C vitamiini sisaldus (milles tase hakkab 72h järel langema), siis on soovituslik rinnapiima külmikus säilitada 4-5 päeva (Eglash et al., 2017; F. Jones, 2019).
Kokkuvõtvalt on minu soovitus pigem keskenduda sellele, et rinnapiima hoidmine toimuks võimalikult puhastes tingimustes ning toatemperatuurist veidi madalamal temperatuuril. Minu isiklik arvamus on, et kui teil on plaanis rinnapiima regulaarselt sõõrutada/pumbata ning seda lühiajaliselt säilitada (nt kui käite tööl), siis säilitada seda 4-5 päeva külmikus, aga ühekordselt on ok, kui olete puhastes tingimustes rinnapiima külmikus kuni 8 hoidnud (v.a haige või enneaegse lapse puhul).
NB! Parim koht külmikus rinnapiima säilitamiseks on külmiku riiuli tagaosas, mitte ükse sahtlis.
Säilitamine sügavkülmas
Ka sügavkülmas tasub rinnapiima säilitada pigem sahtli tagaosas ning vältida kokkupuudet seintega, et oleks vähem temperatuurikõikumist.
Arvesta, et nii nagu vesi, ka rinnapiim külmudes paisub, seega jäta oma hoiustamise vahendisse umbes 1/4 osa tühja ruumi. Kui hoiustad topsis, millel on kork, siis pane alguses see nii kinni, et õhk saaks välja liikuda ning kui rinnapiim on külmunud, siis keera kork kõvasti kinni.
Kui kaua säilitada? Ideaalne oleks säilitada kuni 3 kuud. Optimaalne kuni 6 kuud ning maksimaalselt aasta.
Mis juhtub rinnapiimaga sügavkülmas?
Hoiustamise ajal rinnapiima koostis muutub. Bakterite hulk rinnapiimas ei suurene. Kuna külmatamine ensüüme ei lõhu, siis näiteks lipaas funktsioneerib väga aeglaselt edasi. Lipaas lagundab rasvhappeid ning see tõstab rinnapiima happelisust ning seetõttu võib mõnikord muutuda ka lõhn ja maitse.
ABM (Academy of Breastfeeding Medicine) juhendi järgi võib seepjat ning rääsunud lõhnaga rinnapiima (kui on õigesti hoiustatud!) lapsele anda. Kui kiiresti rinnapiima maitse ja lõhn muutuvad, on väga individuaalne ning tavaliselt lapsed ei keeldu sellisest rinnapiimast.
Mida teha, kui laps siiski hoiustatud rinnapiimast loobub?
Mõned vanemad on öelnud, et laps joob siiski hoiustatud rinnapiima, kui seda värske rinnapiimaga kokku segada. Võid katsetada näiteks 50:50 vahekorraga ning värske piima osakaalu suurendada.