Keisrilõikeks valmistumine ning sellest taastumine – emade soovitused

Kas ja kuidas üldse keisrilõikeks valmistuda?

Nii paljude emade vastustest tuli välja, et eriti just erakorralise keisri puhul ei olnud naised üldse selleks valmis ning ei teadnud midagi. Ka partnerid on jaganud, et oleks võinud rohkem teada.

Peale esimesi naisi, kes Rasedusringist keisriga sünnitasid, mõistsin, et see on oluline teema, mida ka meie kohtumistel puudutada. Minu Facebooki lehel (doula Katrin Saage) leiad video, kus räägime pereterapeudi Kristina Timmuskiga pikemalt keisrilõike kogemusest ja vaimsest tervisest.

Minu soovitus on end ja partnerit selle teemaga kurssi viia ning teha praktilised ettevalmistused. Kui need ettevalmistused on tehtud, saab keskenduda enda positiivseks häälestuseks. 

 

Valmistu informatiivselt ja praktiliselt ka keisrilõikeks, et saaksid rahus emotsionaalselt end positiivsele lainele häälestada.

Mida teha enne keisrit:

  1. Rahulik olla.
  2. Olla valmis, et sünnitus võib lõppeda keisriga.
  3. Läbi rääkida enne, et soovid kohe last rinnale ning et opiriietus oleks vastavalt seljas.
  4. Kodus kõik nii settida, et kõike oleks võimalikult lihtne leida ja kerge kätte saada.
  5. Uuri, millised imetamisvõtted sobivad keisrilõike puhul ning vaata, kas sul on kodus mugavaks asendiks olemas sobilik koht ja kõik vajalik (nt sobivad padjad).
  6. Pane kirja ja anna haiglasse jõudes ise ämmaemandale üle paber, kus on kirjas, kuidas sinu vastsündinut tohib piimaseguga toita, sest ise intensiivis olles ei saa sa muidu ise sel teemal kaasa rääkida ning võid hiljem nördinud olla. Aruta seda teemat julgelt raseduse ajal oma ämmaemandaga.
  7. Osta poest enne valmis kerged toiduained – kõhusõbralikud!
  8. Hankida mugavad püksid.
  9. Võta juba haiglasse kaasa apteegist ostetud võrkpüksid (nt MoliCare fixpants), sest need on keisrihaava puhul paremad kui haigla omad.
  10. Ära süüdista ennast! Kõige olulisem on beebi tervena välja saada.
  11. Ära mine operatsioonile kellegi teise kogemusega! (Ja ka mitte enda eelmise keisrilõike kogemusega, sest iga operatsioon on eelmisest erinev ja individuaalne)
  12. Võta kaasa (võimalusel) tugiisik, kes saab järgnevatel päevadel aidata.
  13. Hingamisharjutustest on ka opisaalis abi. Lihtsalt hinga end lõdvaks ja usu, et see on parim ja vajalikeim sel hetkel.
  14. Ära lase end sellel heidutada, kui sinu taastumist teiste omaga võrreldakse.
  15. Partnerit valmistada ette, millal naist jälle näeb, sest beebi viiakse varem partneri juurde.
  16. Võib tulla värisemist.
  17. Juba ette leida endale esimesteks nädalateks palju abilisi (mees, pere), kes aitaksid süüa osta ja teha, pesu pesta, lapsega toimetada jne.
  18. Varuda kleite, pehme värvliga rasedapükse. Hangi sünnitusjärgseks perioodiks kõrgema värvliga aluspesu, mida saaksid veel mitu kuud pärast operatsiooni kanda, sest haavakoht on pikalt väga hell ja kiskuv
  19. Usaldada arste.
  20. Valmistuda sünnituseks usalduses ja mitte liiga palju uurida/ennem ka keisrilõikeks valmistuda.
  21. Fb grupp Keisriemmed.
  22. Enne küsida ämmaemandalt, mis ees ootab.
  23. Aksepteerida olukorda.
  24. Väikses haiglas sünnitada.
  25. Võib aidata, kui arstid keisrilõike ajal Sinuga suhtlevad.
  26. Vetsupoti kõrvale väike tugi, et oleks lihtsam istuda ja tõusta.
  27. Kui ettevalmistusaega natuke on, tasub mediteerida, kuulata muusikat või lugeda ja hoida rahulikku meelt.
  28. Kaasa võtta spordipudel või kõrrega jooki juua. Nii ei pea kõhulihaseid nii palju pingutama.
  29. Kui tehakse seljasüst, mitte lubada end lahti lõigata, kui tunnete veel valu! Narkoosi arst veendugu ennem 100%, et te ei tunne valu.
  30. Ternespiima koguda enne sünnituse tähtaega.
  31. Perekoolis eraldi loeng.
  32. Mõelda, mis lõikusel rahustaks – nt laulmine, salvestatud meditatsioon.

Minu soovitus: Palun uuri juba enne sünnitust imetamise kohta!

 

Enne sünnitust soovitan kõigil naistel imetamise kohta uurida, kuid eriti oluline on informatsioon ja toetus keisrilõike puhul.

Pärast keisrit:

  1. Võimalikult kiiresti jalgadele, värskes õhus olla.
  2. Kui köhid/aevastad, siis padi vastu kõhtu.
  3. Sirge seljaga käia, rühti hoida.
  4. Selles osas, kas kohe ise toimetada või laste teistel teha oli vastupidiseid soovitusi. Mõned arvasid, et tuleb kohe kõike ise teha ja teised soovitasid palju abi vastu võtta.
  5. Ära kannata, võta valuvaigisteid.
  6. Haava hakata üks hetk mudima ja masseerima.
  7. Võimlemine väikesel pehmel pallil.
  8. Arvestada, et võivad tekkida põiehädad, kuna paigaldatakse kateeder – rohkelt vett tarbida.
  9. Väldi tõstmist.
  10. Kõhulihastega hingamine.
  11. Palavik võib tulla piimapaisust, kuid sellele tuleb tähelepanu pöörata (vereproov, põletikunäit), sest võib ka muu põletik olla.
  12. Tea, et kõhu taastumise osas tasub professionaalidelt abi küsida.
  13. Kõhu ümber pehme bandaaž. Bandaaži saab osta näiteks apteegist, 9kuud poest (Tartus ja Tallinnas) või RelaxMom lehelt
  14. Paljudel valu osas 3.-4. päev kõige hullem, peale seda läheb paremaks.
  15. Sõbranna abi, kellel sama kogemus.
  16. Õigesti üle külje voodist tõusta!
  17. Tihti vetsus käia, mitte hoida tagasi.
  18. Kõrge pihiga aluspesu (mothercare c-section).
  19. Hoia haav puhtana. NB! Selgub, et emadele antakse haava hoolitsuse osas erinevat nõu. Osades kohtades soovitatakse kasutada ainult vett, teistes ka seepi. Mõned emad soovitavad kasutada Silversprey’d, Braunovidor salvi, füsioloogilist lahust või ka saialilletinktuuri. Kindlasti on oluline õhuvannide tegemine. Allpool leiate nahaarsti, dr Kadi Ristali kommentaarid antud teema kohta.
  20. Vaagnapõhjalihaste treenimine.
  21. Diastaas võib tekkida ka neil, kel on olnud keisrilõige. Pöördu Kõhukliiniku või füsioterapeudi poole.
  22. Palju nahk-naha-kontakti beebiga.
  23. Kui vähegi võimalik, siis kasuta alguses lapsega jalutamisel pigem kandelina/-kotti kui kergkäru/vankrit.
  24. Soovitati minna armiteraapiasse ja lümfimassaaži (Reio Vilipuu Taasturavikliinikusse).
  25. Keegi endale emotsionaalselt toeks võtta (sünnitusjärgne doula, raseduskriisinõustaja, terapeut). Räägi spetsialistiga, kui tunned, et oled sünnitajana ebaõnnestunud, sest sa ei sünnitanud vaginaalsel teel. Allpool välja toodud Iida-Leena Materasu, hingamisterapeut ja (vanemlus)nõustaja lugu ja soovitused. 
  26. Gaasid tekivad kergesti.
  27. Jälgi vere kogust, värvi ja lõhna.
  28. Kasutada kondoomi.
  29. Emaka kokkutõmbed on valusad. Eriti korduvsünnitajatel ja imetamise ajal.
  30. Väldi inimesi, kes annavad hinnanguid.
  31. Tundlikkuse tekkimine haava kohas võib võtta aega.
  32. Kui kärnad aga kadunud, tasub haavakohta armigeeliga ka määrima hakata, siis on lootust vähesemale armkoele. Soovitati ka armgeeli asemel kasutada silikoonplaastrit (günekoloogi soovitus). 
  33. Õhuvannid haavale.
  34. Las külalised tulevad hiljem.
  35. Ploomimahl, et kõht paremini läbi käiks.

Minu soovitus: Kui tunned, et see kogemus oli Sinu jaoks traumeeriv, siis palun otsi spetsialisti abi. Traumaatilist kogemust ei ole mõtet eirata või loota, et see ununeb, vaid toetav on see läbi töötada. 

Keisrilõigete taastumine: Toetav Emade kogukond ja väärtuslikud ressursid

Keisrilõikuse taastumine võib olla keeruline, kuid on oluline teada, et sa ei ole üksi. Online Emade kogukonnas on olemas mitmeid ressursse ja tuge, mis aitavad sul taastuda ja tunda end toetatuna.

Näiteks on meie kogukonnas saadaval sünnitusjärgse doula Heloona Hagivangi loeng, kus ta räägib emotsionaalsest taastumisest pärast sünnitust. See loeng annab väärtuslikke nõuandeid ja abistab sind leida tasakaalu, et saaksid keskenduda oma kehale ja meelele pärast keisrilõiget.

Lisaks on meil keisrinnade chat, kus saad otseselt küsida nõu ja abi oma taastumisprotsessi kohta. See on suurepärane võimalus jagada oma kogemusi, saada vastuseid muredele ja tunda, et sul on koht, kus Sind mõistetakse.

Ära unusta, et igal emal on oma tee taastumiseni, kuid Emade kogukond on siin, et sind igal sammul toetada.

Foto autor: Ruudu Rahumaru

Keisrihaava hooldus

Kadi Ristal (MD), nahaarst ja Rasedusringis osalenud ema

Keisrihaava hooldus põhimõtteliselt ei erine muust nn puhta haava hooldusest. Üldjuhul tuleks haava hooldusega alustada lõikusele järgnevast päevast ehk 24 tunni möödudes. Puhastamiseks piisab jooksva vee all pesemisest. Sobib ka füsioloogiline lahus, aga ei ole vajalik. Vältima peaks ärritavaid desinfitseerivaid vahendeid, sest need ei lase toimuda normaalsel haavaparanemise protsessil, milles osaleb ka naha enda bakterifloora. Tugevate desinfitseerivate vahenditega on oht ärritada nahka ja kõrvaldada ka haava paranemist soodustavad kooslused. 

Kõige mugavam on duši otsikuga suunata õrn veejuga haavale. Seebi pH ja lisaained ei ole haavale sobivad, vaid on mõeldud intaktse naha puhastamiseks. Kui esmane haavaparanemise protsess on toimunud, s.o umbes 3 päeva möödudes, võib jätkata pesu seebi ja veega ka haava piirkonnas loputades pesuvahendi jäägid hoolikalt veega maha. Pärast pesu tupsutada haav õrnalt kuivaks. Selleks võiks esialgu kasutada ühekordseid salvrätikuid. 

Põletiku tunnusteta haav ei vaja ühtegi spreyd ega tinktuuri. Kui nahk on õhu käes mõne hetke kuivanud, tuleks see katta puhta hingava plaastriga, mille keskosas on mittekleepuv ala. Plaastrit võiks hoida haaval vähemalt seni, kuni sellest enam haavavedelikku ei immitse. Soovitan varuda apteegist vähemalt viis 12-15 cm haavaplaastrit. 

Haavahooldusvahendeid võib teatud erijuhtudel siiski kasutada. Hõbeda sprey (Silverspray, Sofargen) sobib voltidesse, kui tegemist on näiteks ülekaalulise naisega, kel haav paikneb kõhuvoldis. Vältimaks infektsiooni teket või kui on juba kujunenud põletiku tunnused. Saialilletinktuuri lahusel on samuti põletikuvastased ja haavaparanemist soodustavad omadused. Lahjendamata kujul tinktuuri kasutamist soovitaksin ärrituse vältimiseks siiski mitte kasutada.

Enamasti paranevad keisri armid kenasti. Neil, kel on soodumus kõrgete armide tekkeks, on võimalik ennetavalt kasutada spetsiaalseid silikoonist armiplaastreid või -geele. Neid saab kasutama hakata siis, kui koorik haavalt on eemaldunud ja arm on sile. Kõige olulisem armi tekke vältimisel on järjepidevus ja katvus. Soovitan pigem kasutada plaastrit, kuna see annab püsivama katvuse. Armiplaastrit tuleks kanda seni, kuni arm on küpsenud, ehk muutunud heledaks. See võib võtta aega mitmeid kuid.

Iida-Leena

Vaimne toetus enne ja pärast keisrilõiget

Iida-Leena Materasu, hingamisterapeut ja (vanemlus)nõustaja

Keisrilapsed ja -emad on minu jaoks südamelähedane teema, sest ka minu enda teine laps sündis erakorralise keisriga. Kuigi tundsin peale keisrit, et kõik läks nii nagu pidigi minema, siis painasid mind siiski mõned küsimused: miks see kõik pidi nii (füüsiliselt) valus olema? Miks valivad lapsed sündida keisriga? Kogesin, et minu protsess ei ole lõpetatusesse jõudnud ning palusin neil teemadel toetust imeliselt sünnitoetajalt ning avara tajuväljaga naiselt Ingrid Mikkerilt. Pärast 1.5h kestnud telefonikõne tundsin suuremat rahu. Pusletükid olid omale kohale asetunud. Ei olnud enam sisemist segadust ega süütunnet. 

Kuna olen ise professionaalne terapeut ja nõustaja, siis andis keisri kogemuse läbimine ning oma valukohtade ja küsimuste läbitöötamine peale keisrisünnitust mulle hindamatu kingituse. Ühtäkki avanes mulle palju laiem maailm ning kadusid kõik piirid ja hinnangud sellele, kuidas üks rasedus ja sünnitus “peaks” või “ei peaks” välja nägema. Keisrisünd on õigel ajal õiges kohas juhtuv ime. Minu armas keisribeebi on nüüd juba 3 aastane ning selle aja jooksul olen terapeudina toetanud mitmeid teisi emasid  keisrikogemuse mõtestamisel, läbitöötamisel ja sügava rahu leidmisel. 

Pärast kaht väga eriilmelist sünnitust ning 7 aastat tööd hingamisterapeudi ja mitteduaalse elu praktikuna, olen jõudnud sügava äratundmiseni, et keisriga tasub enda sees rahu teha igal rasedal naisel. “Ettevalmistumine”, kui ootad ja plaanid tegelikult vaginaalset sünnitust, ei ole põhjalikult vajalik, kuid rahu tegemine, sisemise pehme neutraalsuse leidmine, aga küll. Kui meie sees on hirm või eelarvamus keisri ees, siis tuleb see sisemise pingena kaasa ükskõik millisesse sünniprotsessi. Teadvustamine, lõdvestumine ja rahu leidmine loob aga positiivse sünnituskogemuse, ükskõik milline see kogemus siis praktilisel tasandil olema saab. 

Kui tunned, et antud teema kõnetab või vajad toetust peale keisrisünnitust, siis julgustan Sind leidma enda jaoks mõnus ja turvaline terapeut või nõustaja. Nii Sina kui laps väärite sisemist rahu ning terviklikkuse kogemust. 

Kui leiad, et just mina saaksin Sind antud protsessis toetada, siis leiad minu kodulehelt lugemist-vaatamist-kuulamist ning teiste kogemusi, et minu lähenemisega rohkem tutvuda ning võid mulle julgelt kirjutada: leiame nõustamiseks või teraapiaks sobiva aja.  Koduleht: www.iidala.com

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.