Mida sünnitusel süüa ja juua?

Teaduskirjandus toetab söömist ja joomist sünnituse ajal (Singata et al., 2013). Võite veel praegugi kohtuda inimestega, kes arvavad, et naised ei peaks neid asju sünnitusel tegema. Sellel hirmul on ajaloolised põhjused ning need ei päde tänapäeval. 

Mõned naised paluvad ise süüa ja juua sünnituse ajal, kuid on hea, kui keegi tuletab naisele aegajalt seda meelda. Pikk sünnitus võib olla nii põhjus kui tagajärg, miks naisel on dehüdratsioon ning ebapiisav kalorite tarbimine. 

Kui palju sünnituse ajal juua?

Tuleta sünnitajale meelde, et ta kuulaks oma keha, sest nii on kõige tõenäolisem, et ei teki vedeliku üle- ega alatarbimist. Mõlemil on halb mõju sünnitusele. Oluline on ka piisavalt tihti tualetis käimine, et põis ei oleks liiga täis – see võib suurendada valu ning olla ees beebi laskumisel. Käi pissil vähemalt 2 tunni tagant ning pissi värvuse järgi saad ka hinnata, kas oled piisavalt vedelikku tarbinud.

Kui palju sünnituse ajal süüa?

Loomulikult sõltub see väga palju sünnituse iseloomust. Samas on leitud, et naine võiks sünnituse ajal tarbida umbes 50-100 kcal tunnis. 

Mida sünnitusel süüa/juua?

Head on madala happelisusega, kergesti seeditavad ning süsivesikurikkad snäkid ja joogid. Toidu portsjon võiks olla väike, et naine jõuaks tuhude vahepeal selle ära süüa. Mõned näited: puljong, isotooniline spordijook, kookosvesi, puuviljad, mesi, datlid, rosinad. Kui sünnitus kestab kaua, siis võin enda kogemusest öelda, et üks hetk hakkab ainult magusa söömine vastu ning sel juhul on hea, kui on olemas ka midagi muud, näiteks avokaadod, võileivad. 

Tugiisiku vajadused

Paki ise või lase tugiisikul endale süüa/juua kaasa võtta. Kasu võib olla kofeiini sisaldavatest jookidest, et uni ei murraks. Samuti on minu arvates hea soovitus, et toidu söömise järel ei tohiks hingeõhk halb olla (võta ka hambahari ja -pasta kaasa). Nii et küüslauguleivad ja juustukuubikud jäävad sünnitusjärgseks ajaks. 

Sünnitusjärgne aeg

Olen ka soovitanud midagi sünnitusjärgseks ajaks varuda. Kui oled sünnitanud näiteks õhtusel ajal, siis ei pruugi enne hommikut süüa saada. Peale sünnitust on aga hobuseisu. Samuti kui sul on kalduvus kõhukinnisuseks, siis see on viimane asi, mida peale sünnitust kogeda tahad. Abi võiks olla piisavast vee ning kiudainete rikka toidu tarbimisest. 

Mina võtsin sünnitusjärgseks ajaks kaasa linaseemnejahu ja lisasin seda peaaegu igale toidule. Samuti lasin endale tuua mustikaid, millel on leitud tuju tõstev efekt.

Mida sina sünnituse ajal tarbisid? Kas soovitad teistele ka? Kas võtsid midagi sünnitusjärgseks ajaks kaasa?

Viited:

Singata M, Tranmer J, Gyte GM. (2013) Restricting oral fluid and food intake during labour. Cochrane Database of Systematic Reviews. doi: 10.1002/14651858. cd003930.pub3

Simkin P, Hanson L, Ancheta R. (2017) The labour Progress Handbook. Early Interventions to Prevent and Treat Dystocia. 4th edition. Wiley Blackwell.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.