Nabaväädi tüvirakud

Miks ma otsustasin sünnitada haiglas ja säilitada nabaväädi tüvirakud?

#koostöö

Kui sain teada, et olen ootamas kolmandat last, siis võtsin kohe ühendust Tartu kodusünnituse ämmaemandatega. Kuna eelmised sünnitused läksid kenasti, siis tundus see parim valik.

Üsna pea meenus mul aga, et olin koolis bioloogiaõpetajana rääkinud nabaväädi tüvirakkudest. Ma ei mäletanud, kas see Eestis üldse võimalik on. Hakkasin internetiavarustest uurima ning oma üllatuseks leidsin, et tõesti, Eestis on see nüüd täiesti võimalik. Avastasin, et Eestis tegutseb ettevõte Elumus, kes pakub nabaväädi tüvirakkude säilitamist. 

Kuigi kodusünnituse otsus oli mul endal ja abikaasaga tehtud, siis millegipärast tundsin kohe, et tahan kindlasti tüvirakkude säilitamise võimalust kasutada. 

Miks otsustasin nabaväädi tüvirakkude säilitamise kasuks:

  •  Neid on kasutatud juba 30 aastat erinevate haiguste ravis. Tänasel päeval saab nendega ravida juba väga paljusid haigusi, näiteks erinevat tüüpi leukeemiat ja aneemiat. See valdkond on hetkel väga kiiresti arenev ning käimas on uuringud ka näiteks 1. tüüpi diabeedi ravimiseks jne. 
  •  Kui kunagi peaks vaja minema tüvirakkude ravi, siis ei ole vaja oodata sobiva doonori leidmist ning enda tüvirakke “omastab” keha kõige paremini.
  • Rakke on lihtne koguda ning see ei ole vastsündinule ega emale kuidagi valus või ebamugav.
  • Neid tüvirakke saab koguda ka enneaegse ja keisrilõikega sünnituse puhul.
  • Kuna eelmiste laste puhul me tüvirakke ei säilitanud, siis on võimalus, et need võivad sobida ka õvedele (25% tõenäosus) ja mulle või abikaasale (12,5% tõenäosus). Siinkohal ka minu mõte, et kui mul oleks üks laps või lastel ei ole mõlemad vanemad samad, siis kaaluks tüvirakkude säilitamist veel tõsisemalt, sest tõenäosus, et neid saab doonoritena kasutada on äärmiselt väike.
  • Ettevõte tundub mulle usaldusväärne, olen kogu info väga kiiresti kätte saanud ning meil oli üks pikem Zoom kõne, kus sain kõik järele küsida. Kuna olen nende teenusest ja teenindusest nii vaimustuses, siis küsisin ka, kas nad sooviksid minuga lisaks veel koostööd teha.
Mõned asjad, mis on minu jaoks miinused:
  •  ei saa sünnitada kodus. Tegelikult ainukene koht, kus saan sünnitada on ITK, sest seal on kõik ämmaemandad koolitatud. 
  • hind lühiajalises mõttes. Tegelikult see isiklikult minu jaoks miinus ei olegi, sest arvestades, et selle raha eest säilitatakse Inglismaal nabaväädi tüvirakke 25 aastat, siis on see pikas perspektiivis odav. Minu arvates oleks see ka väga lahe kingitus vanavanemate poolt.
  • nabaväädil ei saa lasta lõpuni pulseerida. Igal vastsündinul pulseerib nabaväädis veri eri aega ning igaljuhul peab personal nabaväädi klammerdama enne pulseerimise lõppemist. Kui lasta lühemat aega nabaväädil pulseerida, siis on lapsel esimesel eluaastal suurem aneemia oht. See on miinus, millega peame teadlikult arvestada.
  • ei ole 100% garantiid. Kuigi see on ebatõenäoline, siis võib ikka juhtuda, et juhtub midagi, mille tõttu ei saa tüvirakke säilitada. Sel juhul on vaja tasuda ainult administreerimise tasu (470 eurot). Minul on võetud eraämmaemand, kellega arutame kõik läbi ning tüvirakkude kogumise komplekt saabus haiglasse juba 3. trimestri alguses. Samuti on see sünnitusplaanis kirjas, kui millegipärast ei ole minu ämmaemand kohal.

NB! Mina ei ole selle ala spetsialist, vaid ema, kes soovib oma lapse tüvirakke säilitada. Palun enne otsustamist kindlasti ise ettevõtte kodulehte uurida ning töötajatega konsulteerida!

#koostöö

See postitus ei ole ettevõtte Elumus poolt tasustatud. Kui sain aru, et nii vähesed teavad sellest võimalusest, siis pakkusin ise neile, et soovin teha teavitustööd. Kui Sa kuulsid selle võimaluse kohta esimest korda minu käest ning soovid tüvirakke säilitada, siis mind või minu ettevõtet mainides saan neilt tasu, mis aitab mul väikeettevõtjana veelgi paremini tulevasi vanemaid toetada.

 Peale lapse sündi jagan kindlasti ka oma kogemust.


Meie beebi otsustas hästi kiiresti tulla ning sündis planeerimata kodusünnitusel. Kui haiglasse jõudsime, siis võeti igaks juhuks nabaväädi koe tüvirakkude proov, kuid kahjuks ei olnud neid võimalik säilitada.

 

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.