Rinnastreik

Rinnastreik (ingl k nursing strike) on olukord, kus beebi on hästi rinnast söönud ning järsku täielikult loobub. Rinnastreigid on tavalisemad peale 2. elukuud. Mõned vanemad arvavad, et tegemist on beebipoolse rinnast võõrutamisega, kuid kui laps on alla 1 eluaasta, siis on see väga ebatõenäoline, kuna neil on füüsiline vajadus rinnapiima saada. Teine asi, kuidas aru saada, et tegemist on streigiga, on see, et beebi on rahulolematu selle olukorra suhtes.

Tavaliselt kestab rinnastreik 2-4 päeva, kuid võib kesta ka 10 päeva ning vaja võib minna leidlikkust ja põhjuse tuvastamist. Mõnikord põhjus ei selgugi.

Põhjused

Põhjused saame jaotada kahte kategooriasse.

Füüsilised põhjused:

  •  kõrva infektsioon, külmetus või mõni muu haigus
  • gastroösofageaalne reflukshaigus (GERD), mis võib muuta söömise valulikuks
  • rinnapiima ületootlikus, kuna väga kiire piimavool võib olla beebile ebameeldiv
  • tundlikkus, talumatus või allergia (nt lehmapiim, muna, pähklid jne)
  • valu, mille põhjuseks võib olla vigastus, meditsiiniline protseduur või süst
  • valu suus – hammaste tulek, soor, suu vigastus
  • laps reageerib uuele tootele nt deodorant, kreem, pesupulber jne
  • menstruatsioontsükli taastumine ning enne ovulatsiooni võib maitse muutuda
  • teise rasedusega üks hetk maitse muutub ja mõnele lapsele see ei meeldi
Keskkonnast tulenevad põhjused:
  • stress, endast väljas, ülestimulatsioon või kaootilised tingimused kodus
  • kindla graafiku järgi toitmine, ajastatud toitmised või sagedased katkestused
  • beebi on kauaks üksinda nutma jäetud
  • suured muutused beebi rutiinis, näiteks reisimine, kolimine või vanem läheb tagasi tööle
  • tülid teistega, imetamise ajal karjumine
  • tugev reageerimine beebi hammustamisele
  •  pikk üksteisest eraldatud
  • nn “nipple confusion” ehk siis beebi eelistus lutipudeli, nibukaitsme või kuivluti suhtes
 

Mida teha?

Kõigepealt on oluline sõõrutada või pumbata rinnapiima välja sama tihti, kui beebi sõi, et vältida ebamugavustunnet ja et säilitada tootlikus. Rinnapiima andmiseks on palju võimalusi, see sõltub ka tema vanusest (lusikas, tops, tass, süstal, SNS, lutipudel).

Lahendus sõltub tihti oluliselt põhjusest. Näiteks kõrvapõletiku puhul on vaja tegeleda lapse ravimisega. 

Mõned mõtted:

Kui tunned, et rind on mõnusa koosolemise koha asemel võitlusväli ja imetamine tekitab stressi, siis toida teda teisiti ja paku palju võimalusi niisama koos mõnulemiseks. Lase tal puhata rinnal nibu lähedal. Nahk naha kontakt on alati imetamist soodustav. Uuringud on näidanud, et nahk naha kontaktis on probleemid lahenenud kiiremini (Svensson et al., 2013).

Proovi last imetada kui ta on kerges unes või unine. See on eriti hea mõte, kui rinnastreik on päeval, aga öösel lapse imetamine probleemne ei ole. 

Enne lapse rinnale panemist sõõruta või pumpa, kuni piima hakkab tulema, et laps saaks kohe rinnapiima maitset tunda ja nö motivatsiooni. 

Võimalusel väldi kunstnibu kasutamist (lutipudel, kuivlutt), et tema imemisvajadus oleks rahuldatud pigem rinnast söömisega.

Alati on oluline, et imemisvõte oleks õige! Kui sa pole selles kindel või vajad abi, siis küsi abi imetamisnõustajalt.

Siit leiad hea materjali õige imemisvõtte kohta.

nahk naha kontakt

24 tunni ravi

See meetod toetab esimestel nädalatel sagedast, efektiivset imemist ja piimatootlikuse suurenemist. Enne kui alustad, veendu, et beebi võtab piisavalt hästi kaalus juurde. Kui mitte, siis konsulteeri imetamisnõustaja või perearstiga. Samuti veendu, et probleemi põhjuseks pole vale võte, sel juhul on vaja kõigepealt sellega tegeleda.

Kuidas see käib?

1) Võta vabaks 24h, mil saad täielikult oma beebile pühenduda. Kutsu endale appi pereliikmed, sõbrad või sünnitusjärgne doula. See on oluline, et abi on olemas kogu 24h.

2) Kandke mõlemad võimalikult vähe riideid (jälgi, et te ei külmetaks) ning katke end tekiga (öösel magades jälgige turvalise koosmagamise reegleid). Nii saab beebi rohkelt vajalikku nahk naha kontakti, mis stimuleerib tema imemisrefleksi ja huvi söömise vastu. 

3) Saad selle aja jooksul vaadata telekat, jutustada teiste toetuseks kohal olevate inimestega ja mis kõige olulisem – puhata! Ära kutsu niisama külalisi. Isegi kui sul läheb kaua aega, et magama jääda, siis püsi ikka voodis. Ainukene põhjus, miks voodist väljuda, on WC’s käimine.

4) Lase endale teha maitsvaid ja toitvaid sööke, mida voodis süüa.

5) Ka beebi on voodis kogu aja, välja arvatud, kui tal on vaja mähet vahetada või kui ta on nutune (ja samas pole nõus sööma) ning teda on vaja kussutada.

6) Mil iganes on lapsel huvi imemise vastu, siis paku talle rinda. Ära paku pudelit (v.a kui arst või imetamisnõustaja soovitab sul seda teha, kuna laps ei võta piisavalt juurde).

See mõnus kombinatsioon puhkamisest, taastavast toidust ja nahk naha kontaktist lahendab tihti imetamise probleemid ning tulemuseks on õnnelikum pere.

Näide elust (8. kuuse beebiga)

Ema: Mul üks pisike mure ja äkki oskad aidata, nägin Instas, et Helmiga oli korra sama probleem. Laps eile hammustas 3 korda järjest nibu nii tugevasti, et ehmusin ja tema ka. Nüüd ma ei saa teda kuidagi sööma enam. Ta täiesti röögib kui üritan tissi anda. Öösel ta õnneks sõi ja hommikul ka unes aga nüüd oli ta üle 5 h söömata ja panin ta lõunaunne ja läbi une õnneks ta sõi.
Kuidas ma saaks vaikselt teda uuesti tissile?
 
Mina: Põhiline on, et pead teda ära meelitama, võitma tema usalduse :). Nt olete paljalt koos voodis ja rinda ei tohi ise suhu talle panna.
Et oled nt rinnaga lähedal või isegi tilgutad veidi suhu kui ta laseb, aga tema peab selle liigutuse lõpuks tegema. Kannatlikkus raske, aga viib sihile! See juba väga hea, et läbi une sõi!
 
Veidi aega hiljem…
 
Ema: Sauki, hästi läks. Me pikutasime hästi palju paljalt ja siis lasin tal ronida ja tegutseda mu ümber ja kuskil järgmise päeva õhtuks sai korda 😊 Su soovitused olid väga kasulikud.
Rinnastreik

Instagrami postitus:
6. kuu - rinnastreik ja usaldus

Tuli ära, nüüd sain ka seda kurikuulsat rinnastreiki kogeda.
Mis selle juures kõige rohkem jalad alt lööb, on enesekindluse kadumine asjas, mis tundub nii raudpolt kindel ja toimiv – näitad beebile rinda, tema kohe õnnelik ja valmis sööma 🙂

Kuidas see meil juhtus? Tal on kaks armsat kikukest ja kui ta nendega veidi näksas, siis ma reageerisin liiga äkiliselt ja ta ehmatas. Ehmatas nii väga, et ei julgenud enam rinnast süüa 16h järjest.

Mis ma tegin? Esimene söögikord jäigi vahele, sest oli öö ja olime unised. Edasi proovisin väga rahulikult ilma survestamata rinda pakkuda ja samal ajal sõõrutasin piima välja.

Lõpuks sain aru, et mul on vaja ikka suuremaid koguseid anda ja pakkusin pudelist sõõrutatud piima. Aitäh @beebiviiplemine Karoliinele, kes oli kohe valmis appi tõttama!

Enesekindlus kadus nagu niuhti ja ka pisaraid sai valatud. Pakkusin palju nahk naha kontakti, olin kannatlik, proovisin ise täiesti rahulikult lebada. Lõpuks saigi selgeks see, et ainult usaldust uuesti võites saab see õnnestuda. Mina ei saa talle rinda suhu panna, vaid ta peab ise sellega jälle algust tegema.

Ja taaskord nii nagu esimest korda intensiivis imetades oli mul esimest korda peale rinnastreiki imetades tunne, et olen paradiisis. Jälle oli imetamine loomulik toimiv protsess ning vaikselt saime usalduse ja enesekindluse tagasi.

Meie puhul pidas paika kellegi targa öeldu – usalduse võitmine käib tilkade kaupa ja kaotamine ämbritäiega.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.