Emakakaela küpsus ja esilekutsumine

rasedus

Kas teadsid, et enne emakakaela avanemist kuni umbes 10 cm, on emakakaela küpsemine ja ettevalmistus juba alanud. Emakakaela küpsust ehk sünnitusvalmidust hinnatakse Bishopi skaala abil ning see aitab otsustada, kas enne esilekutsumist on vaja emakakaela ettevalmistust.

NB! See on minu kokkuvõte, kus olen kasutanud “Sünnituse induktsiooni ravijuhendit”, Penny Simkini raamatut “The Birth Partner” ja kõige viimast tõenduspõhist infot, mida sain Evidence Based Birth taskujuhendist. Kindlasti huvi või vajaduse korral konsulteeri ämmaemanda või naistearstiga!

Emakakael ei ole kuni sünnituseni koguaeg samasugune, toimuvad tohutult suured muutused ning isegi kui sulle tundub, et midagi ei toimu ja millal see sünnitus juba lõpuks algab, siis suure tõenäosusega on tegelikult paljugi toimumas. Viimastel nädalatel ja päevadel kuni sünnituse varase ajani suureneb keha (mõnikord märkamatult) valmisolek beebi siia ilma sünnitamiseks.

Mis siis toimub enne emakakaela avanemist?
1) Emakakael pehmeneb (küpseb). Seda protsessi toetavad hormoonid ja prostaglandiinid.
2) Emakakaela asend muutub. Emakakaela alumine osa on raseduse ajal suunaga ema selja poole. Vaikselt liigub see aga ettepoole.
3) Emakakael muutub õhemaks ja lüheneb. Tavaliselt on emakakael umbes 3,5 cm pikk, kuid lõpuks on see paberõhuke (keha on ikka imeline!).
 
Põnev on teada ka seda, et korduvsünnitajatel toimub emakakaela küpsemine veidi teisiti – emakakaela lühenemine ja avanemine kattuvad osaliselt.
 
Emakakaela sünnitusvalmidus, Bishopi skaala ja esilekutsumine:
1) Bishopi skaalat kasutatakse selleks, et otsustada, kas emakakaela on vaja induktsiooniks ettevalmistada.
2) Selleks, et otsustada kui suur on Bishopi skoor, on vaja teha vaginaalne läbivaatus ning selle jooksul jälgitakse 5 tunnust: emakakaela pikkus (cm), emakakaela avatus (cm), emakakaela konsistents (tihke-pehme), emakakaela asetus ehk kas suund on selja poole või on toimunud muutused (sakraalne – tsentraalne), loote eesasetseva osa asukoht (lihtsalt öeldes, kui all on beebi kõige alumisem osa).
3) Igas 5 kategoorias on võimalik saada 0-3 punkti.
 
Ja nüüd oluline osa, mis infot need punktid meile annavad? Mis on tõenduspõhine info, mida selle kohta on hetkel teada?
1) Kui Bishopi skoor on vähemalt 8 punkti, siis on võimalus, et induktsioon viib vaginaalse sünnituseni, väga suur. Sarnane tõenäosus nagu loomuliku sünnituse algusega.
2) Skoor, mis on 6 või vähem, näitab, et emakakael ei ole soodsas olekus. Vajalik on emakakaela induktsiooniks ette valmistada.
3) Uuringud on leidnud, et mida madalam Bishopi skoor on, seda suurem on tõenäosus, et beebi saabub siia ilma induktsiooni korral keisrilõikega.
4) Kõige suurem limitatsioon Bishopi skaala puhul on see, et ei arvestata, mitmes sünnitus naisel on. Eelnev vaginaalne sünnitus on väga oluline faktor, nimelt suurendab see oluliselt tõenäosust, et esilekutsumine on edukas.
5) Mõnes kohas lisatakse eelneva vaginaalse sünnituse puhul Bishopi skaalale 2 lisapunkti (ei tea, kas Eestis ka).
6) Kuigi Bishopi skaala kasutamisel on omad limitatsioonid, siis on see ikkagist abiks, et otsustada, kas on vaja emakakaela ettevalmistust enne induktsiooni.
7) Naistel, kellel on olnud eelnevalt keisrilõikega sünnitus ning kes soovivad proovida vaginaalset sünnitust (VBAC – vaginal birth after C-section) on samuti oluline oma Bishopi skoori teada. On leitud, et Bishopi skoor mõjutab vaginaalse sünnituse tõenäosust (Wu et al., 2019).
 
Minu arvates on see info vajalik, et saaksite haigla personaliga suheldes olla võrdväärne partner ning oleksite teadlikumad otsuste vastu võtmisel. Küsige julgelt Bishopi skaala kohta ning viimasel ämmaemanda kohtumisel paluge kirjeldada, kas emakakaelas on toimunud muutused.
 
Kui Sina oled kogenud esilekutsumist, siis vaata, kas sinu haigusloos on need punktid kirjas .
 
Viide:
Wu Y, Kataria Y, Wang Z, Ming WK, Ellervik C. Factors associated with successful vaginal birth after a cesarean section: a systematic review and meta-analysis. BMC Pregnancy Childbirth. 2019 Oct 17;19(1):360. doi: 10.1186/s12884-019-2517-y. PMID: 31623587; PMCID: PMC6798397.
 
 
Doula Toetus Sünnitoetaja Tartu Katrin Saage

Palju õnne peatse emaks saamise puhul!

Kui see postitus oli Sulle kasulik ning tunned, et tõenduspõhine info ja teiste emade toetus kulub ära, siis oled oodatud online Emade kogukonda

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.