Korduvkasutatavad mähkmed
Jagan siin meie pere kogemust. Ma ei teinud enne põhjalikku uurimistööd, ei tea mähkmetüüpide nimetusi ja lühendeid ning me ei kasutanud neid 100%. Lihtsalt ühe tavalise pere avastused, eksimused ja katsetamised ning kokkuvõttes oli kogemus positiivne.
Minu “why”
Korduvkasutatavate mähkmete kasutamise põhjuseid võib olla palju. Minu jaoks oli suurim põhjus keskkonnasõbralikkus. Lisaks oli tunda, et raha kulus vähem, prügi pidi vähem välja viima ja uhke tunne oli. Minu arvates on lisaboonuseks ka nende ilu ja ei ole süümekaid iga tilga pärast mähkut vahetada.
Nõuanne nr 1
See töötab (või kindlasti paremini), kui kogu pere on asjaga kaasas ning asute täiega asja kallale. Esimese lapsega katsetasin 1 mähkut, see jäi seisma ja haisema, ei tahtnud teiste asjadega pesta ning lõppkokkuvõttes tundus kogu asi suhteliselt ebameeldiv.
Kui palju on korduvkasutatavaid mähkmeid vaja?
Meile sobis 21 mähkmest koosnev komplekt. Pesime mähkmeid üle päeva ning selle jooksul ei hakanud asjad liigselt haisema.
Kuidas mähkmed hankisin?
Kuna keskkonna teema on mulle oluline, siis soovisin kõik saada teiselt ringilt. Sain mähkmeid näiteks Humanast uue kauba päeval, Sõbralt Sõbrale ja osta.ee’st (seal on mul otsingusõna pandud ja saan meili kui vastava märksõnaga asi müüki läheb). Nüüdseks on muidugi väga head kohad ka Fb Marketplace ja Fb grupp “Riidest mähkmete KKK”. Oma ettevõttele olen nüüdseks ostnud Mähkmed.eu e-poest 4 uut mähkut, et vastsündinutele mõeldud eri firmade mudeleid Rasedusringis näidata.
Need on ainukesed mähkmed, mis olen ostnud uuena. Kas pole mitte kaunid?
Millega mähkmeid pesime?
Mayer Sensitive pesupulbriga – see on allergeenide vaba, Luigemärgisega ja mina ostan seda 5,6kg papp-pakendis Tartu esinduspoest (Riia mnt 128).
Pesemise süsteem
Mähkisime last pesumasina peal, selle kõrval oli kaanega ämber, kuhu viskasime mähkmed. Kakased mähkmed tegime puhtaks ja pesime sapiseebiga. Pissised läksid otse ämbrisse või pesumasinasse. Kuivatamiseks kasutasime häid abilist – sokikuivatusresti ja duššikardina pulkasid soojamüüri ääres.
Kasutasime alguses ka “rinse” programmi. Meie pesime 60 kraadist programmi, aga ma ei ole sellesse teemasse süvenenud, kuidas katete vettpidavust hoida. Ei ole selles osas probleeme kogenud.
Meie pere pesi mähkmeid eraldi, aga osad pesevad ka muude riietega koos.
Sokikuivatusrest. Pilt illustratiivne.
Meil on vedanud, et WC’s on olemas soojamüür ja sinna saime paigaldada duššikardina pulgad, kus kuivatame oma asju.
Kuidas veel ökom olla?
Laena sõpradelt ja laena mähkmeid ise välja, kui sa parasjagu ei kasuta.
Varajane potisuhtlus (elimination communication)
Meie kogemus teise lapsega
Meie alustasime varase potitreeninguga teise lapsega tema 2. elukuul, kuna siis sain vastava teemalise raamatu läbi.
Suurim pluss oli see, et saime juba üsna varakult enamus kakasid potti ja seetõttu vähenes oluliselt kakaste mähkmete puhastamise koormus.
Lisaks saime juurde veel ühe võimaluse, kuidas lapsest rohkem aru saada. Mõnikord nad muutuvad rahutuks ja õnnetuks just seetõttu, et tahavad pissida või kakada.
Minu “why”
Alguses oli minu eesmärk nö kõik kakas ja pissid kinni püüda. See aga tekitas stressi, näiteks kui kaks päeva oli õnnestunud ja siis mitu korda järjest ei õnnestunud.
Nüüdseks olen päriselt mõistnud, et varajase potitreeningu põhieesmärk minu jaoks on beebiga parem üksteise mõistmine. Tema saab anda märku ja minul on veel üks asi, millega saan arvestada ja katsetada, kui on näha, et tal on ebamugav.
Meie kogemus kolmanda lapsega
Alustasime seekord potitreeninguga beebi 3ndal päeval. Esialgu tegeles sellega laste isa, et minu keha saaks sünnitusest taastuda.
Märkasime, et alguses tahtis beebi öösiti tihti poti võimalust. Tema 2. elukuuks pakume talle poti võimalust öösiti 1-2 korda, siis kui on kuulda et ta punnitab või niheleb peale söömist edasi ja ei jää rahulikult magama.
10. elukuul tekkis lapsel tõrge ning tegime paari kuuse pausi ning peale seda käis ta juba potil. Täiesti mähkmevabaks sai ta 2 aasta ja 1 kuuselt.
Varajane potitreening. Foto illustratiivne.
Emade kogukond
Kui tahad nende asjade kohta põhjalikumat ülevaadet, siis meil on kogukonnas doula Fretaga video varajase potitreeningu kohta. Samuti on olemas video riidest mähkmete kogemusringist, kus emad jagavad oma nippe.